تبلیغات
سوپر مارکت اینورتر - صرفه جویی انرژی با استفاده از اینوتر در کاربردهای چند پمپه (مالتی پمپ)

امروز:

صرفه جویی انرژی با استفاده از اینوتر در کاربردهای چند پمپه (مالتی پمپ)

» نوع مطلب : اینورتر سینوس پنتا ،

راهکار "چند پمپه"

صرفه جویی انرژی با استفاده از اینوتر در کاربردهای چند پمپه (مالتی پمپ)

 

عملکرد سرعت متغییر اجازه استفاده از بالاترین درجه بهره وری و ...

امکان ذخیره انرژی را به یک سیستم پمپاژ می دهد. بواسطه بهره گیری از اینورتر در تمام پمپ ها و سرعت‌های مختلف آنها، پمپ ها این امکان را می یابند تا در نقطه بهینه خود، کار کرده و این تضمین کننده بهره از کمترین سطح انرژی مصرفی آنها است. در نتیجه بهره برداری از یک سیستم دور متغییر، ذخیره انرژی همان تک پمپ ضربدر تمام پمپ های دیگر فراهم می گردد. اینورتر اصلی تعیین کننده این است که کدامیک از درایوهای مورد نیاز بایستی به منظور حفظ تقاضا بر اساس تعریف سطح کمینه و بیشینه کاربر، بایستی بهره برداری گردند. یک سیستم دور متغییر کامل دارای مزایای افزون تری است، همچون امکان پاسخگویی سریعتر نسبت به تغییر شرایط بار و توانایی نگهداری هرچه بیشتر سیستم به صورت پایدار.

مزایای بیشتر دیگر:

· ذخیره انرژی بواسطه جایگزینی کنترل کننده‌‌‌های مکانیکی جریان سیال با کنترل کننده یکپارچه سرعت موتور می باشد – این ذخیره انرژی منجر به صرفه جویی مالی و کاهش گازهای گلخانه ای می‌گردد.

· کاهش 8 تا 10 مرتبه ای جریان راه اندازی موتور.

· پیشگیری از ضربه چکشی آب، تنش در لوله‌ها، سوپاپ‌ها و پمپ‌ها و جلوگیری از کاویتاسیون و افزایش عمر سیستم.

· کنترل نحوه شروع به کار اینورتر باعث حذف افت ولتاژ و کاهش شوک به موتور، کوپلینگ‌ها، دنده‌ها و تجهیزات محرک و درنتیجه کاهش مسائل مربوط به نگهداری می‌گردد.

· راه‌اندازی در سرعت پائین باعث کاهش سایش در قطعات محرک و کاهش نیاز به نگهداری از قطعاتی همچون دمپرها و سوپاپ دریچه‌ها می گردد.

· بطور کلی، دامنه کنترل جریان با اینورتر در مقایسه با کنترل کننده‌های مکانیکی بالاتر است. این امر باعث کاهش احتمالی اغتشاش و لرزش می‌گردد.

· برخی از افزایش سرعت‌ها بدون نیاز به جعبه دنده‌های اضافه، امکان پذیر است.

سینوس پنتا – راهکار چند پمپه

ذخیره توان – صرفه جویی مالی

هنگام استفاده از اینورترها در کاربرد پمپاژ، قوانین نیروی جاذبه بین اتمی مشروحه ذیل جهت توضیح ارتباط بین ویژگی‌های هیدرولیک و سرعت دوران در پمپ‌های گریز از مرکز.

قانون نیروی جاذبه بین اتمی:

تغییر در توان متفاوت است با مکعب تغییر در سرعت. در این مورد، دو برابر شدن سرعت مستلزم هشت برابر() شدن توان است.

این یک قانون است که به هنگام استفاده از اینورترها در کاربردهای پمپاژ، توانی بسیار بالا و صرفه جویی مالی حاصل گردد. در بسیاری از کاربردهای کنترل جریان و فشار نیاز به راه اندازی با تمام سرعت نیست، به لحاظ این کاهش فرصت قابل توجه‌ای جهت ذخیره انرژی بدست می آید، با تغییر کمی یا حتا بدون کاهش در فرآیند خروجی.

راهکار چند پمپه

اینورترسینوس پنتا هنگام تجهیز به یک نرم افزار خاص، تبدیل به یک سیستم کنترلی یکپارچه چند پمپه می گردد. این نرم افزار را می توان بروی کلیه سینوس پنتا‌ها نصب نمود و قابل بارگزاری با نرم افزار "ریموت درایو" است که می تواند قبلاً یا مطابق درخواست روی اینورتر نصب گردد. این نرم افزار سطح بالایی از کنترل را با امکانات قابل انعطاف جهت پیکره بندی، کنترل و مانیتورینگ فراهم می سازد.

اجرای PID

سینوس پنتا شامل حلقه کنترلی PID است که کنترل یکپارچه فرآیندهای خارجی همچون سطح، جریان، فشار یا دما را فراهم می سازد و اجازه می دهد که اینورتر بوسیله تنظیم سرعت خروجی موتور پاسخگوی تغییرات خواسته شده باشد. حلقه PID ورودی خود را از میدان می گیرد و در ادامه جهت گرفتن نقطه خارجی یا مبداء؛ اینورتر نقطه مبداء را تامین می کند و دائماً تطبیق می دهد مقدار را با بازخورد جهت تضمین کارکرد پیوسته.

کنترل چند پمپه

سیستم چند پمپه جهت کنترل یک سیستم آبرسانی تا 5 پمپ با احتساب پمپ اصلی می تواند به کار برده شود. اینورتر این سیستم را بدون اضافه کردن یک سخت افزار می تواند کنترل نماید. اینورتر با بهره گیری از حلقه داخلی PID و قابلیت کنترل، نتنها قادر به کنترل اینورتر اصلی بلکه قادر به کنترل اینورترهای فرعی نیز می باشد.

عملکرد سرعت ثابت

در جائیکه اینورتر سینوس پنتا اصلی به عنوان کنترل کننده فرآیند و درایوهای فرعی در جهت تثبیت سرعت عمل می کنند، عملکرد "سرعت ثابت" یک راهکار چند پمپه مقرون به صرفه را ارائه می نماید و توسط اینورتر اصلی به صورت آنلاین آورده می شود در زمانیکه ظرفیت اینوتر اصلی متجاوز گردیده است. وقتیکه تقاضا کاهش می یابد، اینورتر اصلی پمپ را خاموش می کند تا فرآیند ثابت بماند. یک سیستم سرعت ثابت می تواند با استفاده از؛ نصب مستقیم در خط، ستاره/مثلث یا راه انداز نرم پیکره بندی شود.

گزینه (1) اینورتراصلی و تجهیزات تثبیت سرعت – کنترل IO یا مودباس/RS485

با استفاده از یک اینورتر و یک تابع تثبیت کننده سرعت می توان کل سیستم راکنترل نمود. اینورتر اصلی جهت پشتیبانی از تقاضای مورد نیاز، امکان تنظیم دقیق و سری شدن با تابع را مهیا می سازد. کنترل تجهیز تابع از دو روش انجام می پذیرد: ارتباط مستقیم با استفاده از I/O یا مودباس. در هنگام استفاده از تجهیز تثبیت سرعت که توانایی ارتباط برقرار کردن با شبکه مودباس را داشته باشد، نظیر سافت استارتر AuCom، سیستم بسیار ساده خواهد شد.

گزینه (2) اینورتراصلی با تجهیزات سرعت متغییر – کنترل IO یا مودباس/RS485

در هر دو حالت اتصال مستر یا اسلیو پمپ‌ها به اینورتر، بهبود کنترل و کاهش مصرف انرژی در مقایسه با استفاده از تجهیزات تثبیت سرعت، بلافاصله بدست می آید. همانطوریکه با استفاده از تجهیز تثبیت سرعت، اینورتر اصلی امکان کنترل کامل سیستم را فراهم می آورد اما این بار، هر پمپ توانایی کارکرد در سرعت قابل تنظیمی که قبلاً توسط اینورتر اصلی مشخص شده را دارا می‌باشد. اینورتر اصلی مشخص می کند که کدام اینورتر و در چه سرعتی جهت پاسخگویی به نیاز درخواستی بایستی راه اندازی گردد. استفاده از شبکه ارتباطی مودباس بین تجهیزات سرعت متغییر می تواند باعث کاهش چشم گیری در پیچیدگی سیم کشی گردد.

گزینه (3) چند اینورتراصلی همراه با تجهیزات دورثابت یا متغییر – کنترل IO یا مودباس/RS485

در ادامه مطالب ارائه شده، برنامه کاربردی چند پمپه همچنین قادر به راه اندازی در یک حالت "چند اینورتر اصلی" ترکیب تجهیز تثبیت سرعت یا دور متغییر با اتصال اینورتر به کنترل کننده I/O یا مودباس. در شرایط راه اندازی نرمال، سیستم همانطور که تا بحال شرح داده شد راه اندازی می گردد، اما بهرحال اینورتر اصلی اولیه می بایستی جهت تعمیرات از چرخه سیستم خارج گردد. درنتیجه اینورتر اصلی ثانویه راه اندازی یکپارچه و کامل سیستم را برعهده خواهد گرفت.

در صورت لزوم، اینورتر اصلی ثانویه منطبق با سطح مورد نیاز سیال جهت افزایش یا کاهش سرعت پمپ‌ها به سیستم فرمان خواهد داد و وقتیکه اینورتر اصلی برای سرویس خارج گردیده است و نیاز به ثابت نگهداشتن فشار مطابق نیاز باشد.

بایستی اینورتر اصلی دوباره به صورت آنلاین به سیستم برگردد و سپس اینورتر اصلی ثانویه کنترل کل راه اندازی چند پمپه را ادامه خواهد داد و اینورتر اصلی اولیه به عنوان اینورتر ثانویه ایفای نقش خواهد کرد.


نوشته شده در : سه شنبه 7 آذر 1391  توسط : جواد خانی.    نظرات() .

Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:06 ب.ظ
Just want to say your article is as astounding.
The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you're
an expert on this subject. Well with your permission allow
me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر